Vállalkozóbarát könyvelő Logo

Külföldi termékbeszerzés, szolgáltatás igénybevétel

Szabó Edina

2024-04-17

Vállalkozóként külföldről vásárolnál szolgáltatást vagy terméket? 

Az adózási szabályokra ezekben az esetekben különösen figyelned kell, ugyanis nem mindegy, hogy közösségen belüli (EU-n belüli) vagy harmadik országbeli (EU-n kívüli) az üzleti partnered, illetve, hogy termékről vagy szolgáltatásról van-e szó. 

Ebben a posztban elsőként az EU-n belüli számlázásra vonatkozó szabályokat osztom meg veled.

Amennyiben EU-s adóalanyok számláznak egymásnak szolgáltatást, úgy a számla nettó módon készül, azaz nem tartalmaz áfát. Ezt fordított adózásnak is hívják, ami azt jelenti, hogy az áfát a vevő a saját országában köteles rendezni, azaz bevallani és megfizetni. Ha áfakörös a vállalkozó és van levonási joga, akkor az áfatartalom levonásba is helyezhető).

A nettó módon való számlázás feltétele, hogy mindkét fél rendelkezzen érvényes EU-s adószámmal (ezt lehet ellenőrizni) és az szerepeljen a számlán.

EU-s adóalanytól veszel igénybe szolgáltatást? Ha igen, akkor arra itthon a 27% áfát meg kell fizetned.

Sőt, akkor is meg kell fizetned a 27% áfát ezekre a szolgáltatásokra, ha nem vagy áfakörös. Az áfa befizetésén felül, soron kívül áfa bevallást (’65-ös bevallás) és összesítő nyilatkozatot (’A60) is be kell nyújtanod az adóhatóság felé. Ebben az esetben - mivel a vállalkozásod áfamentes - nincs levonási jogod. 

Ha azt gondolod, hogy ez téged biztosan nem érint, akkor gondold végig, hogy jelenleg hirdetsz vagy tervezel-e a Google-ben vagy Facebookon hirdetni, mert ha igen, akkor máris foglalkoznod kell a fentiekkel. És ez csak két példa, számos olyan felület van, amelyeket, ha használsz, bizony keletkezik áfafizetési és bevallási kötelezettséged is.

Terméket vásárolsz az EU-ból? Figyelj, mert a termékbeszerzésre más szabályok vonatkoznak, mint a szolgáltatás igénybevételére. 

EU-s termékbeszerzés esetén a teljesítés helye ott van, ahova a termék megérkezik. Ha magyar adóalanyként vásárolsz terméket az EU-ból, akkor a teljesítés helye Magyarország lesz, ezért neked itthon kell megfizetned a magyar áfakulcsok szerinti áfát a termékbeszerzésre. Ez nem fordított adózás, ebben az esetben azért a magyar adóalany fizeti meg az áfát, mert Magyarország a teljesítés helye. 

Alanyi mentes adózóként 10.000 EUR (törvényileg rögzítve 3.100.000 Ft) összeghatárig nem vagy köteles EU-s adószámmal rendelkezni termékbeszerzés esetén. Ebben az esetben annak az országnak az áfakulcsával állítják ki neked a számlát, ahonnan a terméket vásároltad, és a számla végösszege tartalmazni fogja az áfát. Amennyiben ezzel a lehetőséggel nem élsz, úgy itthon be kell vallanod (a ’65 és az ’A60 nyomtatványon is) és meg kell fizetned a magyar áfakulccsal számított áfát a termékbeszerzés után.

Folytatása következik.