
Egyéni vállalkozás indítása
Szabó Edina
2024-02-27
Egyéni vállalkozásodat abban az esetben indíthatod el Magyarországon, ha az alábbi feltételeknek megfelelsz:
- -elmúltál 18 éves,
- -magyar, illetve az Európai Unió vagy az Európai Gazdasági Térség állampolgára vagy,
- -nem állsz cselekvőképességet érintő gondnokság alatt,
- -nincs még egyéni vállalkozásod,
- -nem vagy tagja korlátlanul felelős gazdasági társaságnak.
Ha törvényi akadálya nincs a vállalkozás elindításának, akkor nézzük, hogy milyen teendőid vannak az ügyintézés során:
- -A tevékenységednek megfelelő tevékenységi kört a KSH „Önálló vállalkozók tevékenységi jegyzéke” keresőprogram segítségével tudod kiválasztani.
- -A Kamarai Vállalkozói Információs Rendszerben (KAVIR) tájékozódhatsz arról, hogy az egyes Önálló vállalkozók tevékenységi jegyzéke (ÖTVJ’22) alapján végezhető gazdasági tevékenységekhez milyen szükséges engedély és bejelentési kötelezettség tartozik.
- -A vállalkozásodnak rendelkezni kell székhellyel, amely lehet saját tulajdon, vagy más tulajdona, de ez utóbbi esetben szükséged lesz a tulajdonos beleegyezésére.
- -Az egyéni vállalkozói nyilvántartásba vételedet elektronikus formában - ennek feltétele az ügyfélkapu regisztráció - a Webes Ügysegéd segítségével díjmentesen intézheted.
- -A nyilvántartásba vétel során meg kell adnod a személyes adataidat, a vállalkozásod székhelyét, a tevékenységi körödet, illetve azt, hogy fő- vagy mellékállású egyéni vállalkozó leszel-e, valamint ki kell választanod az adózási módot is.
- -A vállalkozásod alapításától számított 5 munkanapon belül regisztrálnod kell a székhely szerinti illetékes kereskedelmi és iparkamaránál (agrárgazdasági tevékenység esetén a Nemzeti Agrárgazdasági Kamaránál, a tevékenység megkezdésekor haladéktalanul). A kamarai hozzájárulás összege 5.000.- Ft, ezt is be kell fizetned a regisztrációval egy időben.
- -Az egyéni vállalkozást az alapítástól számított 15 napon belül az illetékes helyi önkormányzathoz is be kell jelentened a helyi iparűzési adó miatt.
- A nyilvántartásba vételt követően a vállalkozási tevékenységet azonnal megkezdheted.
Egyéni vállalkozás indításához nem kötelező könyvelőt választanod, de ha egyszerű ügyintézést, tiszta könyvelést szeretnél gyomorgörcs nélkül, akkor jobban jársz, ha rám bízod ezt a feladatot:
- Segítek a számodra legoptimálisabb adózási mód és vállalkozási forma kiválasztásában egy konzultáció keretein belül.
- Egyéni vállalkozásodat együtt indíthatjuk.
- A vállalkozásodhoz kapcsolódó bejelentéseket, regisztrációkat elkészítem és továbbítom neked.
- Tájékoztatlak a további teendőidről.
Ha segítségedre lehetek, keress elérhetőségeimen!